Depresja – choroba, której nie należy bagatelizować
Świadomość wagi zdrowia psychicznego w społeczeństwie jest obecnie większa niż kilka czy kilkanaście lat temu. Teoretycznie wiemy jak ważne jest znalezienie czasu dla siebie, spędzanie wartościowych chwil wspólnie z bliskimi, relaks. Jednak znaczna liczba osób na co dzień zmaga się z depresją. Czujesz się przytłoczony codziennymi obowiązkami? Czujesz, że nie radzisz sobie z życiem, nie możesz spać w nocy? Każdy z nas doświadcza przejściowych spadków nastroju, poczucia beznadziejności. Jednak depresja to coś więcej niż uczucie przygnębienia czy zmęczenia trwające kilka dni. Jeśli przygnębienie i lęk nie ustępują przez tygodnie czy miesiące i zakłócają funkcjonowanie w życiu prywatnym i zawodowym oznacza to już, że możemy cierpieć na depresję.
Czym jest depresja?
Depresja to zaburzenie psychiczne. Objawy takie jak znaczne pogorszenie nastroju, poczucie beznadziejności, bezwartościowości oraz wyraźny spadek motywacji i radości z wykonywanych aktywności utrzymują się przez dłuższy czas.
Ważne jest, aby prawidłowo rozpoznać depresję jako zaburzenie. Od czasu do czasu każdy doświadcza pogorszenia nastroju, miewamy chandrę. Jednak depresja to stan przewlekły i ma zauważalny wpływ na nasze funkcjonowanie w życiu codziennym. Jest wiele fizycznych, emocjonalnych czy behawioralnych objawów, które związane są z depresją. Nie oznacza to oczywiście, że w każdym przypadku wszystkie z nich wystąpią. Wskazują one jednanie na to, czego może doświadczyć osoba cierpiąca na depresję.
Jak są objawy depresji?
Wśród objawów depresji możemy wymienić następujące:
- Silny lęk
- Izolacja społeczna
- Obniżony standard higieny osobistej
- Zmiana apetytu
- Zmiany w rytmie snu
- Samookaleczanie
- Drażliwość
- Spadek libido
- Trudności w podejmowaniu decyzji
- Zaniedbywanie zainteresowań
- Bóle głowy i odczuwanie bólu nie znajdującego uzasadnienia medycznego
- Chroniczne zmęczenie i brak energii
- Poczucie beznadziejności
- Znaczne obniżenie nastroju
- Poczucie winy
- Poczucie bezwartościowości
- Smutek
- Brak motywacji
- Negatywne postrzeganie siebie, swojej przyszłości i otoczenia
- Myśli samobójcze
Jakie są przyczyny depresji?
Jedno jest pewne. Depresja może dotknąć każdego. Nie zawsze istnieje oczywisty powód, dla którego ktoś zaczyna chorować na depresję. Istnieją pewne czynniki ryzyka, które mogą zwiększyć podatność jednostki na wystąpienie zaburzenia depresyjnego. Często obserwujemy spiralę negatywnych zdarzeń, które wspólnie mogą zaowocować depresją. Na przykład, rozpad związku zwykle powoduje znaczny spadek samopoczucia, możemy wtedy stracić chęć do spotykania się z przyjaciółmi i rodziną, częściej sięgać po alkohol.
Wśród czynników predysponujących możemy wymienić:
- czynnik genetyczny – depresja lub inna choroba psychiczna występująca u członka/członków rodziny
- chroniczny stres
- Niska samoocena
- Nadużywanie alkoholu lub innych substancji
- Doświadczenie stresującego zdarzenia
- przewlekła choroba
- uraz
- niekorzystne doświadczenia z dzieciństwa
- utrata pracy,
- rozpad związku
- poród – depresja poporodowa
Jak diagnozujemy depresję?
Wymienione wyżej objawy mogą wskazywać na depresję. Jednak tylko doświadczony lekarz lub terapeuta może postawić diagnozę w oparciu o dokładną analizę symptomów i wywiad z pacjentem. W celu wykluczenia jakichkolwiek fizycznych schorzeń, które mogą powodować lub przyczyniać się do obniżenia nastroju (jak na przykład niedoczynność tarczycy) może być zalecone wykonanie badań sprawdzających stan zdrowia. Istotne jest zapewnienie kompleksowej oceny w celu ustalenia potrzeb i celów leczenia danego pacjenta. Psychoterapeuta posiadający dogłębną wiedzę i doświadczenie wysłucha pacjenta ,postara się dociec jakie są przyczyny, nauczy efektywnego rozwiązywania problemów. Często trauma, śmierć bliskiej osoby, rozpad związku może wywołać depresję. Możesz jednak mieć predyspozycje do rozwinięcia depresji i związanego z nią lęku. Psychoterapeuta zbada możliwe problemy, które kształtują Twoją reakcję na traumę czy stres. Dopiero po uwzględnieniu wszystkich istnych czynników możliwe jest postawienie diagnozy.
Wciąż w społeczeństwie można znaleźć osoby, które bagatelizują depresję. Jednakże są oni w będzie. Depresja to prawdziwa choroba, a nie oznaka słabości. Rady takie jak „weź się w garść”, „ogarnij się”, „nie przesadzaj” kierowane do osób cierpiących na depresję nie rozwiążą problemów, mogą jednie je pogłębić. Konieczne jest uzyskanie profesjonalnego wsparcia i wdrożenie leczenia. Psychoterapia indywidualna czy grupowa i/lub farmakoterapia pozwalają skutecznie walczyć z chorobą. Najważniejsze jest szukanie pomocy.